Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Lockurna 14555062



*

nr 1455 5062


Lockurna

lejonmaskaroner, nysilver. Höjd: 35 cm


Kondition: slitage

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 21 mars 2022
kl 18:21:30


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lejonmaskaroner lockurna nysilver pläter
  • 6185 Lockurna
    Kina, 1900-tal. Höjd: 24 ca
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    12 jan kl 20:14




Ladda ner broschyr